De zelfrijdende auto wordt beschreven in zes niveaus, van 0 (geen automatisering) tot 5 (rijdt overal). De niveaus komen uit één technische norm, SAE J3016, en ze bepalen wie op elk moment verantwoordelijk is voor het rijden. Daar kijkt ook de wetgever naar, dus de niveaus bepalen waar een auto zelf mag rijden.
Eind 2026 zijn twee van de zes niveaus legaal op Europese wegen zonder dat iemand op de weg let. Niveau 3 mag op de snelweg onder VN-Reglement 157, tot 130 km/u. Niveau 4 mag alleen binnen goedgekeurde gebieden, onder nationale wetten in Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en het Verenigd Koninkrijk.
We hebben het wegennet gemeten dat die niveau 3-regel openzet. In de 27 EU-landen bevat OpenStreetMap 79.819 km snelweg en 11.888 km andere gescheiden wegen die alleen voor motorverkeer zijn: ongeveer 91.600 km weg waarop een niveau 3-snelwegsysteem legaal zelf mag rijden. Elke andere kilometer, inclusief elke straat in elke stad, is voor personenauto's nog niveau 2-gebied.
De zes niveaus van de zelfrijdende auto, in gewone taal
SAE International publiceerde J3016 voor het eerst in 2014, de huidige versie is van april 2021. De norm beantwoordt per niveau vier vragen: wie stuurt en remt, wie let op de weg, wie neemt het over als er iets misgaat, en waar werkt de functie.
| Niveau | Naam | Wat het betekent voor wie op de bestuurdersstoel zit | Voorbeeld |
|---|---|---|---|
| 0 | Geen automatisering | Jij rijdt. Waarschuwingen en noodremmen kunnen helpen. | Rijstrookwaarschuwing |
| 1 | Rijassistentie | Jij rijdt; de auto helpt met sturen of met snelheid. | Adaptieve cruisecontrol |
| 2 | Gedeeltelijke automatisering | De auto stuurt en remt, maar jij let de hele tijd op de weg. | Handsfree snelwegassistenten |
| 3 | Voorwaardelijke automatisering | De auto rijdt onder vastgelegde omstandigheden en jij mag wegkijken, maar je neemt over als daarom wordt gevraagd. | Filepiloten op de snelweg |
| 4 | Hoge automatisering | De auto rijdt en vangt zijn eigen noodsituaties op binnen een afgebakend gebied. Niemand hoeft achter het stuur te zitten. | Robotaxi's, bestuurderloze shuttles |
| 5 | Volledige automatisering | De auto rijdt overal waar een mens zou kunnen rijden. | Bestaat niet |
De grote stap zit tussen niveau 2 en niveau 3. Tot en met niveau 2 is de bestuurder verantwoordelijk, ook als de auto stuurt en remt. Vanaf niveau 3 is het systeem verantwoordelijk zolang het is ingeschakeld. Daarom kunnen niveau 2-systemen voor veel wegen worden goedgekeurd, terwijl niveau 3 aan een smalle set omstandigheden vastzit.
Waar niveau 3 legaal is
De meeste landen regelen niveau 3 via de voertuiggoedkeuring: een automodel krijgt een typegoedkeuring voor een systeem dat alleen onder de goedgekeurde omstandigheden mag worden ingeschakeld.
VN-Reglement 157, Automated Lane Keeping Systems (ALKS), is de regel voor Europa, Japan en de andere landen die VN-voertuigreglementen toepassen. Het World Forum van de UNECE nam het aan op 24 juni 2020, met een topsnelheid van 60 km/u. Een wijziging in juni 2022 verhoogde dat vanaf januari 2023 naar 130 km/u en stond geautomatiseerd van rijstrook wisselen toe. Het systeem mag alleen draaien op wegen waar voetgangers en fietsers verboden zijn en waar een fysieke scheiding de twee rijrichtingen scheidt, zoals de EU-publicatie van het reglement vermeldt.
| Land of regio | Niveau 3 | Niveau 4 | Opmerkingen |
|---|---|---|---|
| Europese Unie | Legaal op snelwegen via VN R157 | Typegoedkeuring voor kleine series onder Verordening (EU) 2022/1426 | Nationale regels bepalen waar niveau 4 mag rijden |
| Duitsland | Legaal sinds de wijziging van de verkeerswet in 2017 (StVG §1a) | Legaal in goedgekeurde operationele gebieden sinds 28 juli 2021 | Eerste R157-goedkeuring in december 2021 |
| Frankrijk | Legaal onder ordonnantie 2021-443 en decreet 2021-873 | Geautomatiseerde wegvervoersystemen op vastgelegde routes | Het decreet definieert „délégation de conduite” |
| Verenigd Koninkrijk | Nog niet; de Automated Vehicles Act 2024 geldt volledig vanaf de tweede helft van 2027 | Pilots met passagiersdiensten onder vergunningen sinds mei 2026 | |
| Zwitserland | Legaal op snelwegen sinds 1 maart 2025 (snelwegpilot) | Bestuurderloze voertuigen op goedgekeurde routes, bewaakt vanuit een controlecentrum | Verordening over geautomatiseerd rijden |
| Japan | Legaal sinds april 2020; eerste auto goedgekeurd in maart 2021 | Legaal met vergunning sinds april 2023 | Elke prefectuur keurt niveau 4-diensten zelf goed |
| Verenigde Staten | Per staat; eerste goedkeuringen in Nevada (januari 2023) en Californië (juni 2023) | Robotaxivergunningen per staat | Nog geen federaal kader |
| China | Eerste goedkeuringen voor niveau 3-producten op 15 december 2025: twee modellen, één rijstrook, op aangewezen expreswegtrajecten in Chongqing en Peking, tot 50 en 80 km/u | Stedelijke vergunningen voor robotaxi's | Pilots op aangewezen wegtrajecten |
| Zuid-Korea | Geen niveau 3-auto te koop; Hyundai zette zijn plannen in de ijskast in 2023 | Gwangju werd in april 2026 de eerste stadsbrede pilotzone | Bestuurderloze diensten rijden binnen aangewezen pilotzones |
Een legaal systeem moet ook nog verkopen. Mercedes-Benz, de eerste autofabrikant die een R157-systeem verkocht, schrapte het in januari 2026 uit de vernieuwde S-Klasse, met als redenen beperkte vraag, hoge kosten en technische grenzen. Nederland ging in april 2026 de andere kant op: de RDW keurde een gesuperviseerd niveau 2-systeem goed dat ook in de stad werkt, onder het nieuwere VN-Reglement 171. De bestuurder blijft daarbij altijd verantwoordelijk.
Het wegennet waarop niveau 3 in de EU mag rijden
R157 beschrijft de weg die het nodig heeft in woorden, dus we hebben die woorden omgezet in een kaartquery. Een weg telt mee als voetgangers en fietsers er verboden zijn en de rijrichtingen fysiek gescheiden zijn. In OpenStreetMap is dat:
- elke
highway=motorwaymet gescheiden rijbanen, en - gescheiden wegen voor motorvoertuigen die niet als snelweg zijn getagd, zoals Duitse Kraftfahrstraßen of Kroatische expreswegen:
highway=trunkofprimarymetmotorroad=yesen eenrichtingsrijbanen.
We hebben beide per EU-land gemeten met de ohsome API op de OpenStreetMap-snapshot van 27 juli 2026, met de officiële snelweglengte van Eurostat ernaast.
| Land | Snelweg in OpenStreetMap | Waarvan gescheiden rijbanen | Andere gescheiden wegen voor motorverkeer | R157-wegennet | Snelweglengte volgens Eurostat |
|---|---|---|---|---|---|
| Spanje | 16.054 km | 100% | 312 km | 16.362 km | 15.886 km |
| Frankrijk (Europees deel) | 11.720 km | 99,8% | 4.364 km | 16.063 km | 11.751 km |
| Duitsland | 13.314 km | 99,8% | 2.270 km | 15.556 km | 13.210 km |
| Italië | 7.446 km | 99,6% | 1.542 km | 8.961 km | 7.561 km |
| Polen | 5.432 km | 99,8% | 247 km | 5.666 km | 1.888 km |
| Nederland | 2.608 km | 100% | 687 km | 3.295 km | 2.806 km |
| Portugal | 3.030 km | 100% | 113 km | 3.143 km | 3.113 km |
| Zweden | 2.191 km | 100% | 361 km | 2.552 km | 2.218 km |
| Griekenland | 2.367 km | 99,6% | 157 km | 2.513 km | 2.296 km |
| Oostenrijk | 2.118 km | 99,2% | 126 km | 2.227 km | 1.749 km |
| Hongarije | 1.343 km | 100% | 783 km | 2.126 km | 1.897 km |
| België | 1.727 km | 100% | 214 km | 1.941 km | 1.763 km |
| Tsjechië | 1.576 km | 99% | 193 km | 1.753 km | 1.486 km |
| Roemenië | 1.292 km | 99,8% | 128 km | 1.417 km | 1.137 km |
| Kroatië | 1.282 km | 100% | 112 km | 1.394 km | 1.356 km |
| EU 27 | 79.819 km | 99,8% | 11.888 km | 91.555 km | 76.878 km |
De andere 12 landen, van Denemarken (1.367 km) tot Malta (geen), staan in de CSV hieronder. De Eurostat-waarden gelden voor 2024, of voor 2023 als 2024 ontbreekt.
Wat de cijfers laten zien:
- Drie landen hebben de helft van het net. Spanje, Frankrijk en Duitsland komen samen op 47.981 km, 52% van het EU-totaal. Een niveau 3-systeem dat voor de EU is goedgekeurd, is vooral een product voor die drie wegennetten.
- Snelwegen staan in OpenStreetMap bijna allemaal als gescheiden rijbanen: 99,8% van de lengte. De R157-voorwaarde is voor snelwegen makkelijk uit de kaart af te lezen.
- Wegen voor motorverkeer voegen 13% toe. Gescheiden wegen voor motorverkeer die geen snelweg zijn, leveren 11.888 km op. Frankrijk heeft er de meeste, 4.364 km aan voies express, gevolgd door Duitsland (2.270 km Kraftfahrstraßen) en Italië (1.542 km). Of een bepaald systeem ze mag gebruiken, hangt af van de goedkeuring: sommige zijn alleen voor snelwegen goedgekeurd.
- De snelheidsgrens telt het zwaarst in Duitsland. R157 stopt bij 130 km/u. Op 71% van de lengte van de rijbanen van de Duitse Autobahn registreert OpenStreetMap geen maximumsnelheid (
maxspeed=none), dus een niveau 3-auto rijdt daar langzamer dan het verkeer op de linkerrijstrook mag. - „Snelweg” betekent per land iets anders. Het Poolse OpenStreetMap-cijfer is drie keer dat van Eurostat, omdat Poolse expreswegen (drogi ekspresowe) als snelweg zijn getagd; beide voldoen aan de R157-voorwaarde. Estland heeft volgens Eurostat 233 km snelweg en in OpenStreetMap geen, waar die wegen als trunk-weg zijn getagd.
Niveau 4: zonder bestuurder, binnen een lijn op de kaart
Op niveau 4 heeft het voertuig helemaal geen bestuurder nodig, en elke niveau 4-wet in Europa lost hetzelfde probleem op dezelfde manier op: hij trekt een lijn. De Duitse wet op autonoom rijden staat niveau 4 toe in een „vastgelegd operationeel gebied” dat de deelstaat goedkeurt, met een technisch toezichthouder op afstand. Japanse vergunningen noemen de route en het toezicht op afstand. Britse vergunningen noemen de dienst.
Niveau 4 is dus eerst een geofence en pas daarna een rijsysteem. Onze robotaxitracker toont de 32 steden waar zulke diensten in oktober 2026 passagiers vervoerden; geen van de volledig bestuurderloze, betaalde diensten lag in Europa.
Wat elk niveau van een kaart nodig heeft
| Niveau | Wat het systeem van de kaart nodig heeft |
|---|---|
| 0 tot 1 | Een gewone navigatiekaart. Maximumsnelheden voor Intelligent Speed Assistance, sinds juli 2024 verplicht in nieuwe auto's in de EU. |
| 2 | Weggeometrie en maximumsnelheden vooruit; data op rijstrookniveau op de wegen waar handsfree rijden wordt aangeboden. |
| 3 | Een precieze, actuele kaart van elk goedgekeurd wegvak, inclusief waar de voorwaarden ophouden: afritten, wegwerkzaamheden, tunnels en grenzen. |
| 4 | Een HD-kaart van het hele operationele gebied, de grens ervan als geofence, en de haltes en ophaalpunten daarbinnen. Zie HD-kaarten voor autonoom rijden. |
Het patroon: elk niveau hoger maakt het gebied kleiner en de kaart dieper. Niveau 2 werkt op de meeste wegen met een gewone kaart. Niveau 4 werkt alleen waar iemand elke rijstrook in kaart heeft gebracht en die kaart actueel houdt.
Voor- en nadelen van de zelfrijdende auto
Voordelen
- Potentieel voor veiligheid. In 2024 kwamen volgens Eurostat 19.934 mensen om op de wegen in de EU. Eén robotaxi-operator meldt 95% minder ongelukken met zwaargewonden dan menselijke bestuurders over 271,3 miljoen bestuurderloze mijlen tot juni 2026, volgens een eigen benchmark.
- Tijd terug voor de bestuurder op niveau 3, in de file of op lange stukken snelweg.
- Mobiliteit zonder rijbewijs op niveau 4, voor mensen die niet kunnen rijden.
Nadelen
- Smalle gebruiksomstandigheden. Niveau 3-systemen hebben een snelweg nodig, vaak goed weer en daglicht, en bij de eerste systemen een voorligger.
- Het overdrachtsprobleem. Op niveau 3 moet de bestuurder overnemen als daarom wordt gevraagd. De Japanse National Police Agency waarschuwt dat bestuurders de gebruiksvoorwaarden moeten begrijpen en goed moeten reageren.
- Kosten en vraag. Sensoren, rekenkracht en kartering zijn duur, en een systeem dat alleen onder smalle omstandigheden werkt, verkoopt slecht. Dat liet de terugtrekking van het eerste R157-systeem uit een nieuw model in 2026 zien.
- Afhankelijkheid van kaarten en vergunningen. Een niveau 4-dienst stopt aan de rand van zijn goedgekeurde gebied, en dat gebied moet in kaart gebracht en actueel gehouden worden.
Wat dit betekent voor productteams
- Ontwerp voor het operationele domein. Of je nu een navigatie-app, een fleettool of een verzekeringsproduct bouwt, de nuttige vraag is „waar kan deze auto zelf rijden?”, en het antwoord is een set wegsegmenten en polygonen.
- Gebruik wegklasse en rijbaanscheiding als data. De R157-voorwaarde is een kaartattribuut. Een routeplanner kan een bestuurder vertellen welk deel van een rit een niveau 3-systeem zou kunnen afdekken.
- Reken op nationale verschillen binnen de EU. De goedkeuring voor niveau 3 is Europees, terwijl operationele gebieden voor niveau 4 per land worden goedgekeurd, en in Duitsland per deelstaat.
Meet hoeveel van een route niveau 3-weg is
De MapAtlas Directions API geeft de wegklasse van elke edge op een route terug. Vraag de route op zonder turn-by-turn-tekst en tel de edges met klasse motorway op:
curl -X POST "https://gateway.mapmetrics-atlas.net/directions/?token=YOUR_TOKEN" \
-H "Content-Type: application/json" \
-d '{
"locations": [{"lat": 52.5200, "lon": 13.4050}, {"lat": 48.1374, "lon": 11.5755}],
"costing": "auto",
"directions_type": "none"
}'
De response bevat per edge trip.legs[0].edges.road_class en begin_shape_index, plus de shape van de route. De lengte van een edge is de lengte van de shape tussen twee begin-indexen. Van Berlijn naar München is bijna de hele afstand snelweg; in een stadscentrum bijna niets.
Methode en beperkingen
- Landsgrenzen: Natural Earth 1:10m admin-0-grenzen (Frankrijk: alleen het Europese deel), vereenvoudigd tot ongeveer 500 m. Wegen vlak bij een grens kunnen in het buurland terechtkomen.
- Weglengte: ohsome API, OpenStreetMap-snapshot van 27 juli 2026, ways per land bijgesneden. Snelwegrijbanen die als aparte eenrichtingsways zijn ingetekend, worden gehalveerd om de weglengte te krijgen; snelwegen die als één way met
oneway=nozijn ingetekend, tellen één keer en gelden niet als fysiek gescheiden. Wegen voor motorverkeer tellen alleen mee waar beide richtingen aparte eenrichtingsways zijn. - Wat OpenStreetMap een snelweg noemt, verschilt per land. Polen en Oostenrijk taggen hun expreswegen als snelweg, daarom ligt hun OpenStreetMap-cijfer ver boven dat van Eurostat. Estland en Letland taggen hun paar wegen van snelwegniveau als trunk-weg zonder
motorroad=yes, dus zij laten bijna niets zien. - Eurostat:
road_if_motorwa, snelweglengte, meest recente jaar (2023 of 2024). - Wat de meting niet laat zien: waar de goedkeuring van een bepaalde auto het rijden toestaat. Het systeem van elke fabrikant heeft eigen voorwaarden, en sommige werken alleen op trajecten die de fabrikant zelf in kaart heeft gebracht.
De overzichtspagina van de serie, kaarten voor machines, verbindt dit artikel met de andere over robotaxi's, drones en bezorgrobots. Het script staat in scripts/seo/blog-keyword-research/self-driving-car-levels.mjs.
Veelgestelde vragen
Welke niveaus van de zelfrijdende auto zijn er?
De norm J3016 van SAE International definieert zes niveaus. Op niveau 0 tot 2 rijdt de bestuurder en let die op de weg, met hulp van functies als adaptieve cruisecontrol of rijstrookcentrering. Op niveau 3 rijdt de auto onder vastgelegde omstandigheden zelf en mag de bestuurder wegkijken, maar die moet het stuur overnemen als daarom wordt gevraagd. Op niveau 4 rijdt de auto zelf en vangt hij zijn eigen noodsituaties op binnen een afgebakend gebied. Niveau 5 zou overal rijden waar een mens kan rijden; zo'n voertuig bestaat niet.
Is een zelfrijdende auto op niveau 3 legaal in Europa?
Ja, op de snelweg. VN-Reglement 157 over Automated Lane Keeping Systems (ALKS), dat de EU toepast, staat een niveau 3-systeem toe op wegen waar voetgangers en fietsers verboden zijn en tegenliggers fysiek gescheiden rijden, sinds een wijziging in 2022 tot 130 km/u. Duitsland keurde het eerste systeem van dit type goed in december 2021. In OpenStreetMap telt die wegklasse in de EU op tot ongeveer 91.600 km.
Waar is rijden op niveau 4 legaal?
Niveau 4, waarbij niemand achter het stuur hoeft te zitten, is legaal in afgebakende gebieden in Duitsland (sinds 2021), Frankrijk (2021), Japan (april 2023), Zwitserland (maart 2025) en het Verenigd Koninkrijk (vergunningen sinds mei 2026), in meerdere Amerikaanse staten en in Chinese steden met een lokale vergunning. Overal rijdt het voertuig alleen binnen een goedgekeurde route of zone, meestal met toezicht op afstand.
Wat zijn de voor- en nadelen van een zelfrijdende auto?
De grootste belofte is veiligheid: bij de meeste ongelukken speelt een menselijke fout mee, en in 2024 kwamen op de wegen in de EU 19.934 mensen om. Eén operator meldt over 271 miljoen bestuurderloze mijlen 95% minder ongelukken met zwaargewonden dan menselijke bestuurders, volgens een eigen vergelijking. De nadelen zijn smalle gebruiksomstandigheden, hoge kosten, een onduidelijke overdracht tussen systeem en bestuurder op niveau 3, en afhankelijkheid van gedetailleerde, actuele kaarten van elke weg die het voertuig mag gebruiken.

