Skip to main content
Maximumsnelheid in Nederland en Europa per land en wegtype
Insights

Maximumsnelheid in Nederland en Europa per land en wegtype

Maximumsnelheid in Nederland, Duitsland en 30 andere Europese landen: binnen en buiten de kom en op de snelweg, en hoeveel wegen een limiet hebben in OpenStreetMap.

Brent van der Heiden12 min read
#maximumsnelheid#maximumsnelheid snelweg#maximumsnelheid duitsland#maximumsnelheid europa#maxspeed#openstreetmap#flitsers#snelheidslimiet

Van de 32 Europese landen die we hebben gemeten, heeft geen enkel land zijn maximumsnelheid zo volledig in de open kaartdata staan als Nederland. In OpenStreetMap, de open kaart waar veel navigatiedata op voortbouwt, heeft 98,8% van de Nederlandse woonstraten een snelheidslimiet. Het Europese gemiddelde ligt op 31,1%.

Dat is één cijfer in een grotere vraag: welke standaardlimieten gelden er in Europa, en hoeveel daarvan staat in de kaartdata die snelheidswaarschuwingen en navigatie-apps uitlezen? We hebben de officiële standaardlimieten van 32 landen verzameld en per land gemeten hoeveel wegen een snelheidstag hebben in OpenStreetMap. Daarnaast tonen we de dichtheid van flitsers uit onze eigen dataset.

Maximumsnelheid in Nederland

Voor personenauto's en bestelauto's tot 3,5 ton gelden deze standaardlimieten, tenzij een bord iets anders aangeeft:

  • Binnen de bebouwde kom: 50 km/h (Your Europe).
  • Buiten de bebouwde kom: 80 km/h (Your Europe). Op N-wegen van Rijkswaterstaat geldt 80 of 100 km/h.
  • Autosnelweg: standaard 130 km/h. Volgens Rijkswaterstaat geldt op het grootste deel van de snelwegen tussen 06.00 en 19.00 uur 100 km/h. Daarbuiten mag je op plekken waar dat kan 120 of 130 km/h rijden, en in 2025 is op enkele trajecten de limiet overdag verhoogd naar 130 km/h.

Rijkswaterstaat zet de limiet met vaste borden aan beide kanten van de weg. Een bord van 100 met tijdvenster (6-19 h) betekent 100 overdag en 130 daarbuiten. Borden met een dubbel tijdvenster tonen meestal 100 en 120 km/h.

In OpenStreetMap is Nederland op elke wegklasse vrijwel compleet. Volgens de Geofabrik-statistieken voor Nederland op 28 september 2026:

  • Snelwegen (motorway): 99,9% van 13.802 wegdelen heeft een maxspeed-tag.
  • Hoofdwegen (primary): 99,6%.
  • Secundaire wegen (secondary): 99,6%.
  • Woonstraten (residential): 98,8% van 372.291 wegdelen.

De MapAtlas Camera Index telt in de momentopname van 21 mei 2024 in Nederland 844 flitsers: 286 vaste snelheidsflitsers, 501 roodlichtcamera's en 55 trajectcontroles. Dat is 22,8 per 1.000 km² land.

Maximumsnelheid in Europa per land

De tabel toont de standaardlimieten voor personenauto's, die gelden zolang er geen bord staat. Hij toont ook het aandeel wegdelen met een maxspeed-tag in OpenStreetMap voor drie wegklassen, en het aantal flitsers in de MapAtlas Camera Index.

LandBinnen de komBuiten de komSnelwegOSM snelwegOSM hoofdwegOSM woonstraatFlitsersPer 1.000 km²
België509012099%87%50%2.70188,4
Bulgarije509014099%76%12%2702,4
Cyprus508010099%69%5%16730,9
Denemarken5080130100%98%25%200,5
Duitsland50100geen98%90%60%4.71413,2
Estland509090n.v.t.89%15%751,6
Finland5080per bord99%92%36%1.0893,3
Frankrijk508013098%80%27%3.8537,0
Griekenland509013090%61%8%3622,8
Hongarije509013098%81%25%3663,9
Ierland5080120100%93%40%60,1
Italië509013095%55%13%10.70735,6
Kroatië509013092%77%6%4868,8
Letland5090n.v.t.n.v.t.69%25%1472,3
Liechtenstein5080n.v.t.n.v.t.98%71%17,3
Litouwen5090130100%84%22%3705,7
Luxemburg5090130100%95%78%3714,2
Malta506080n.v.t.63%22%2576,8
Nederland5080130100%100%99%84422,8
Noorwegen5080100100%99%30%2900,9
Oostenrijk50100130100%89%41%1.45717,4
Polen5090140100%84%17%8752,8
Portugal509012088%34%8%1742,0
Roemenië509013097%95%77%800,3
Slovenië509013099%74%16%1477,2
Slowakije509013099%84%14%210,4
Spanje509012088%50%12%2.1044,2
Tsjechië509013097%84%21%85910,9
Turkije509013091%26%1%1.7102,2
Verenigd Koninkrijk4897113100%93%39%5.80623,9
Zweden5070110100%99%83%2.4555,5
Zwitserland5080120100%94%38%63815,4

Limieten in km/h. "n.v.t." in de snelwegkolommen betekent dat het land geen weg heeft die in OpenStreetMap als snelweg is getagd, of dat de bron geen snelweglimiet noemt. Voor Nederland staat de wettelijke 130 in de tabel, overdag geldt op de meeste snelwegen 100. De flitsers komen uit de momentopname van de MapAtlas Camera Index van 21 mei 2024.

Meer landen hebben voorwaarden die niet in één getal passen:

  • Weer en tijdstip. Frankrijk en Luxemburg verlagen hun limieten bij regen; op de Luxemburgse snelwegen gaat de limiet van 130 naar 110 km/h. Litouwen staat op snelwegen van april tot oktober 130 km/h toe en van november tot maart 110.
  • Autowegen. Tsjechië hanteert 110 km/h op autowegen en Polen 120 op autowegen met gescheiden rijbanen. Voor Bulgarije, Griekenland, Hongarije, Portugal, Slovenië en Zwitserland noemt Your Europe twee waarden voor snelwegen en autowegen, bijvoorbeeld 130 en 110 km/h; de tabel toont de hoogste.
  • Bebouwde kom. Brussel hanteert 30 km/h binnen de bebouwde kom, Spanje 30 km/h in stadsstraten met één rijstrook per richting, en Wales volgens GOV.UK 20 mph (32 km/h) op wegen met straatverlichting.
  • Turkije. De Turkse wegbeheerder KGM hanteert 110 km/h op wegen met gescheiden rijbanen, 130 op de snelwegen die hij zelf beheert en 140 op snelwegen die via build-operate-transfer zijn aangelegd.
Standaard maximumsnelheid op de snelweg voor personenauto's
IJsland: Niet meegenomenISNoorwegen: 100 km/h of minderNOZweden: 110 km/hSEFinland: Geen limiet vermeldFIIerland: 120 km/hIEVerenigd Koninkrijk: 110 km/hGBDenemarken: 130 of 140 km/hDKEstland: 100 km/h of minderEERusland: Niet meegenomenRUNederland: 130 of 140 km/hNLDuitsland: Geen algemene limietDEPolen: 130 of 140 km/hPLLitouwen: 130 of 140 km/hLTLetland: Geen limiet vermeldLVBelarus: Niet meegenomenBYBelgië: 120 km/hBELuxemburg: 130 of 140 km/hLUTsjechië: 130 of 140 km/hCZSlowakije: 130 of 140 km/hSKHongarije: 130 of 140 km/hHUOekraïne: Niet meegenomenUAMoldavië: Niet meegenomenMDFrankrijk: 130 of 140 km/hFRZwitserland: 120 km/hCHLiechtenstein: Geen limiet vermeldLIOostenrijk: 130 of 140 km/hATSlovenië: 130 of 140 km/hSIRoemenië: 130 of 140 km/hROPortugal: 120 km/hPTSpanje: 120 km/hESAndorra: Niet meegenomenADItalië: 130 of 140 km/hITKroatië: 130 of 140 km/hHRBosnië en Herzegovina: Niet meegenomenBAServië: Niet meegenomenRSBulgarije: 130 of 140 km/hBGTurkije: 130 of 140 km/hTRMontenegro: Niet meegenomenMEKosovo: Niet meegenomenXKNoord-Macedonië: Niet meegenomenMKMalta: 100 km/h of minderMTAlbanië: Niet meegenomenALGriekenland: 130 of 140 km/hGRCyprus: 100 km/h of minderCYIJsland: Niet meegenomenISNoorwegen: 100 km/h of minderNOZweden: 110 km/hSEFinland: Geen limiet vermeldFIIerland: 120 km/hIEVerenigd Koninkrijk: 110 km/hGBDenemarken: 130 of 140 km/hDKEstland: 100 km/h of minderEERusland: Niet meegenomenRUNederland: 130 of 140 km/hNLDuitsland: Geen algemene limietDEPolen: 130 of 140 km/hPLLitouwen: 130 of 140 km/hLTLetland: Geen limiet vermeldLVBelarus: Niet meegenomenBYBelgië: 120 km/hBELuxemburg: 130 of 140 km/hLUTsjechië: 130 of 140 km/hCZSlowakije: 130 of 140 km/hSKHongarije: 130 of 140 km/hHUOekraïne: Niet meegenomenUAMoldavië: Niet meegenomenMDFrankrijk: 130 of 140 km/hFRZwitserland: 120 km/hCHLiechtenstein: Geen limiet vermeldLIOostenrijk: 130 of 140 km/hATSlovenië: 130 of 140 km/hSIRoemenië: 130 of 140 km/hROPortugal: 120 km/hPTSpanje: 120 km/hESAndorra: Niet meegenomenADItalië: 130 of 140 km/hITKroatië: 130 of 140 km/hHRBosnië en Herzegovina: Niet meegenomenBAServië: Niet meegenomenRSBulgarije: 130 of 140 km/hBGTurkije: 130 of 140 km/hTRMontenegro: Niet meegenomenMEKosovo: Niet meegenomenXKNoord-Macedonië: Niet meegenomenMKMalta: 100 km/h of minderMTAlbanië: Niet meegenomenALGriekenland: 130 of 140 km/hGRCyprus: 100 km/h of minderCY
  • Geen algemene limiet
  • 130 of 140 km/h
  • 120 km/h
  • 110 km/h
  • 100 km/h of minder
  • Geen limiet vermeld
  • Niet meegenomen
Eén vakje per land. Bronnen: landenpagina's van Your Europe (EU), GOV.UK, KGM (Turkije), Rijkswaterstaat (Nederland). Voor Nederland is de wettelijke 130 getoond; overdag geldt op de meeste snelwegen 100. De 70 mph in het Verenigd Koninkrijk is 113 km/h en staat bij 110.

De Duitse Autobahn in de kaartdata

Duitsland is het enige Europese land zonder algemene limiet op de snelweg. Artikel 3 van de Duitse verkeersregels (StVO) legt voor personenauto's 50 km/h binnen de bebouwde kom en 100 km/h daarbuiten vast, en bepaalt dat die 100 km/h niet geldt op de Autobahn. De Duitse pagina van Your Europe noemt 130 km/h als adviessnelheid op de snelweg.

OpenStreetMap legt dat vast met een eigen waarde. Op 28 september 2026 telden de Geofabrik-statistieken voor Duitsland 70.955 wegdelen met highway=motorway:

  • 98,3% heeft een maxspeed-tag van welke soort ook.
  • 61,5% (43.647 wegdelen) heeft maxspeed=none: daar geldt geen limiet.
  • De rest heeft een getal, meestal waar een bord een limiet zet vanwege geluid, aansluitingen of werkzaamheden.

Dit zijn wegdelen, geen kilometers. Een wegdeel loopt tot de volgende wijziging in zijn tags, dus korte begrensde stukken bij aansluitingen tellen even vaak mee als lange vrije stukken.

Hoe compleet de maximumsnelheid in kaartdata is

Een limiet in de kaart is alleen nuttig als hij er staat. Over alle 32 landen daalt het aandeel wegdelen met een maxspeed-tag naarmate wegen kleiner worden:

WegklasseWegdelenMet maxspeedAandeel
Snelweg (motorway)328.546315.85496,1%
Autoweg (trunk)459.949388.90684,6%
Hoofdweg (primary)1.530.4171.206.51078,8%
Secundaire weg (secondary)2.348.6351.608.00068,5%
Tertiaire weg (tertiary)3.339.2481.725.23751,7%
Woonstraat (residential)13.347.4954.154.91331,1%

Het verschil tussen landen is het grootst bij woonstraten:

  • Vrijwel compleet: Nederland tagt 98,8% van zijn woonstraten, Zweden 82,8%, Luxemburg 77,9% en Roemenië 76,7%.
  • Grotendeels leeg: Turkije komt uit op 0,9%, Cyprus op 5,4%, Kroatië op 6,0%, Griekenland op 7,7% en Portugal op 8,0%. Italië, het land met de meeste flitsers in deze tabel, op 12,6%.
  • Hoofdwegen laten hetzelfde patroon zien op een hoger niveau. Turkije tagt 26%, Portugal 34% en Spanje 50%, tegenover ongeveer 99% in Nederland, Noorwegen en Zweden.
Woonstraten met een snelheidstag in OpenStreetMap
IJsland: Niet meegenomenISNoorwegen: 25 tot 50%NOZweden: 75% of meerSEFinland: 25 tot 50%FIIerland: 25 tot 50%IEVerenigd Koninkrijk: 25 tot 50%GBDenemarken: 25 tot 50%DKEstland: 10 tot 25%EERusland: Niet meegenomenRUNederland: 75% of meerNLDuitsland: 50 tot 75%DEPolen: 10 tot 25%PLLitouwen: 10 tot 25%LTLetland: 10 tot 25%LVBelarus: Niet meegenomenBYBelgië: 50 tot 75%BELuxemburg: 75% of meerLUTsjechië: 10 tot 25%CZSlowakije: 10 tot 25%SKHongarije: 10 tot 25%HUOekraïne: Niet meegenomenUAMoldavië: Niet meegenomenMDFrankrijk: 25 tot 50%FRZwitserland: 25 tot 50%CHLiechtenstein: 50 tot 75%LIOostenrijk: 25 tot 50%ATSlovenië: 10 tot 25%SIRoemenië: 75% of meerROPortugal: Minder dan 10%PTSpanje: 10 tot 25%ESAndorra: Niet meegenomenADItalië: 10 tot 25%ITKroatië: Minder dan 10%HRBosnië en Herzegovina: Niet meegenomenBAServië: Niet meegenomenRSBulgarije: 10 tot 25%BGTurkije: Minder dan 10%TRMontenegro: Niet meegenomenMEKosovo: Niet meegenomenXKNoord-Macedonië: Niet meegenomenMKMalta: 10 tot 25%MTAlbanië: Niet meegenomenALGriekenland: Minder dan 10%GRCyprus: Minder dan 10%CYIJsland: Niet meegenomenISNoorwegen: 25 tot 50%NOZweden: 75% of meerSEFinland: 25 tot 50%FIIerland: 25 tot 50%IEVerenigd Koninkrijk: 25 tot 50%GBDenemarken: 25 tot 50%DKEstland: 10 tot 25%EERusland: Niet meegenomenRUNederland: 75% of meerNLDuitsland: 50 tot 75%DEPolen: 10 tot 25%PLLitouwen: 10 tot 25%LTLetland: 10 tot 25%LVBelarus: Niet meegenomenBYBelgië: 50 tot 75%BELuxemburg: 75% of meerLUTsjechië: 10 tot 25%CZSlowakije: 10 tot 25%SKHongarije: 10 tot 25%HUOekraïne: Niet meegenomenUAMoldavië: Niet meegenomenMDFrankrijk: 25 tot 50%FRZwitserland: 25 tot 50%CHLiechtenstein: 50 tot 75%LIOostenrijk: 25 tot 50%ATSlovenië: 10 tot 25%SIRoemenië: 75% of meerROPortugal: Minder dan 10%PTSpanje: 10 tot 25%ESAndorra: Niet meegenomenADItalië: 10 tot 25%ITKroatië: Minder dan 10%HRBosnië en Herzegovina: Niet meegenomenBAServië: Niet meegenomenRSBulgarije: 10 tot 25%BGTurkije: Minder dan 10%TRMontenegro: Niet meegenomenMEKosovo: Niet meegenomenXKNoord-Macedonië: Niet meegenomenMKMalta: 10 tot 25%MTAlbanië: Niet meegenomenALGriekenland: Minder dan 10%GRCyprus: Minder dan 10%CY
  • 75% of meer
  • 50 tot 75%
  • 25 tot 50%
  • 10 tot 25%
  • Minder dan 10%
  • Niet meegenomen
Aandeel highway=residential-wegdelen met een maxspeed-tag, Geofabrik taginfo, data tot 28 september 2026. Ierland is samen met Noord-Ierland gemeten.

Een ontbrekende tag betekent niet altijd dat de limiet onbekend is. In een woonstraat binnen de bebouwde kom geldt de landelijke limiet voor de bebouwde kom, tenzij een bord iets anders zegt, en software kan die afleiden als ze het land en de kom-grens kent. Een 30-zone, een schoolzone of een lokale uitzondering komt alleen via een expliciete tag in de kaart. Hoe auto's deze waarden gebruiken, lees je in ons artikel over intelligente snelheidsassistentie (ISA).

Flitsers per land

De laatste twee kolommen van de eerste tabel komen uit de MapAtlas Camera Index, onze dataset van door bestuurders gemelde flitsers. De momentopname van 21 mei 2024 bevat 42.856 flitsers in deze 32 landen. Per 1.000 km² land verschilt de dichtheid met bijna een factor 1.000:

  • Dichtst: België met 88,4 flitsers per 1.000 km², Malta met 76,8, Italië met 35,6, Cyprus met 30,9 en het Verenigd Koninkrijk met 23,9.
  • Dunst: Ierland met 0,1, Roemenië met 0,3, Slowakije met 0,4, Denemarken met 0,5 en Noorwegen met 0,9.
  • Nederland: 22,8 per 1.000 km².

België is een leerzaam contrast. Het heeft de hoogste flitserdichtheid van de tabel, maar maar de helft van de Belgische woonstraten heeft een snelheidstag. Waar flitsers dicht staan en tags schaars zijn, moet een snelheidswaarschuwing juist op de straten met de meeste kans op controle leunen op afgeleide standaardwaarden. Nederland heeft dat probleem nauwelijks: hier staan limiet en flitser allebei in de data.

Deze aantallen zijn meldingen van bestuurders, dus ze laten ook zien waar onze gebruikers rijden. Je kunt ze per land bekijken in de camera index of op de flitserkaart; de methode staat in ons artikel over de flitserdataset.

Methode en beperkingen

  • Standaardlimieten: de landenpagina's van Your Europe van de Europese Commissie, die nationale overheden aanleveren onder Richtlijn (EU) 2015/413, opgehaald op 29 september 2026. De auteurs controleerden de pagina's voor het laatst tussen september 2024 en april 2026, dus latere wijzigingen kunnen ontbreken. Het Verenigd Koninkrijk komt van GOV.UK, Turkije van de KGM en de Nederlandse dagregel van Rijkswaterstaat.
  • Kaartdekking: Geofabrik taginfo per land, data tot 28 september 2026. Het aandeel is de fractie van de ways met een bepaalde highway-waarde die ook een maxspeed-tag hebben. Het telt wegdelen, geen kilometers, en elke waarde telt mee, ook waarden die van een landelijke standaard zijn overgenomen.
  • Flitsers: MapAtlas Camera Index, momentopname 21 mei 2024, CC BY 4.0. De landoppervlakte is berekend uit de landpolygonen van Natural Earth 1:10m, zonder overzeese gebieden en Spitsbergen.
  • Niet meegenomen: IJsland, de westelijke Balkan buiten Kroatië en Slovenië, Moldavië, Oekraïne, Belarus en Rusland. Limieten voor voertuigen met aanhanger, motoren en vrachtwagens wijken af en staan niet in de tabel.

Het script en de data staan in scripts/seo/blog-keyword-research/speed-limits-europe.py en docs/blog-keyword-research/speed-limits-europe-2026-09-29.json.

Verder lezen

Voor zones waar oudere voertuigen helemaal niet in mogen, lees milieuzones in Europa. Wat een lagere limiet met je reistijd doet, schat je in met de afstandscalculator en de reistijdkaart.

Veelgestelde vragen

Wat is de maximumsnelheid op de snelweg in Nederland?

De standaard maximumsnelheid op Nederlandse autosnelwegen is 130 km/h. Volgens Rijkswaterstaat geldt op het grootste deel van de snelwegen tussen 06.00 en 19.00 uur een maximumsnelheid van 100 km/h. Daarbuiten mag je waar dat kan 120 of 130 km/h rijden. In 2025 is op enkele trajecten de maximumsnelheid overdag verhoogd naar 130 km/h.

Wat is de maximumsnelheid in Duitsland?

Voor personenauto's geldt 50 km/h binnen de bebouwde kom en 100 km/h daarbuiten. Artikel 3 van de Duitse verkeersregels (StVO) sluit de Autobahn uit van die 100 km/h. Op de Autobahn geldt geen algemene limiet, de adviessnelheid is 130 km/h. In OpenStreetMap heeft 61,5% van de Duitse snelwegdelen de tag maxspeed=none, oftewel geen limiet, op 28 september 2026.

Welk Europees land heeft de hoogste maximumsnelheid op de snelweg?

Van de landen met een algemene snelweglimiet hebben Polen en Bulgarije de hoogste, met 140 km/h. Turkije staat 140 km/h toe op snelwegen die via build-operate-transfer zijn aangelegd en 130 km/h op snelwegen van de eigen wegbeheerder. Duitsland heeft geen algemene limiet op de Autobahn.

Hoe compleet is de maximumsnelheid in kaartdata?

Dat hangt af van het wegtype. In de 32 landen die we op 28 september 2026 hebben gemeten, heeft 96,1% van de snelwegdelen een maxspeed-tag, 78,8% van de hoofdwegen en 31,1% van de woonstraten. Nederland is vrijwel compleet: 99,6% van de hoofdwegen en 98,8% van de woonstraten heeft een limiet. Ontbreekt de tag, dan moet software terugvallen op de landelijke standaardlimiet voor dat wegtype.

Was dit nuttig? Deel het.

Over de auteur

Brent van der Heiden

Geschreven door

Brent van der Heiden

Co-Founder & CEO at MapAtlas

Brent built MapAtlas out of a conviction that developers deserve location APIs with fair pricing and genuine end-user privacy. Before that he co-founded MapMetrics, a community mapping and navigation app. He writes about geospatial infrastructure, map data, AI search visibility, and how location data powers the products people rely on every day.

Alle artikelen bekijken →
Terug naar blog